تیرآهن IPB

معرفی تیر آهن IPB

یکی از مهمترین و پرکاربردترین پروفیل های ساختمانی، تیر‎آهن است که سطح مقطعی به شکل حروف انگلیسی I و H دارد.تیر آهن اصلی ترین جزء ساخت ساختمان های اسکلت فلزی است که وظیفه تحمل و انتقال بارهایی که بر ساختمان وارد می شود را دارد.شکل سطح مقطع تیرآهن با توجه به نوع آن، متفاوت است اما شامل دو بخش اصلی می‌باشد که بال (flange) و جان (web) نام دارند. اندازه و شکل این دو بخش است که تعیین ‌کننده نوع تیرآهن می‌باشد.تیرآهن،با توجه به شکل ظاهری و خواص مکانیکی‌ که داراست، در موارد گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها، نوع IPB است.

تیرآهن IPB، یا European wide flange beam پروفیلی است که طول بال هایش نسبت به تیرآهن معمولی IPE بزرگتر می باشد و در واقع اندازه بال و ارتفاع آن تقریبا برابر و بر اساس استاندارد اروپا تولید می‌شود. این تیرآهن‌ها دارای ارتفاعی مابین 100 تا 1000 میلی‌متر بوده و بیشتر در سوله ها، مجتمع های بزرگ تجاری، ستون ها و نیز برای مقاوم سازی ساختمان در مقابل زلزله استفاده می شود. تیرآهن هاش بهترین نوع تیرآهن برای کنترل نیروهای برشی و لنگر خمشی محسوب می شود.  

تیرآهن‌ها از یک جان و دو بال تشکیل می‌شوند. منظور از بال کناره‌ها و لبه‌های تیرآهن است و منظور از جان، قسمتی است که میان دو لبه قرار می‌گیرد. جان در تیرآهن اصلی‌ترین بخش به شمار می‌رود. جان تيرآهن، بارهای خمشی در سازه و بال، نیروهای برشی را تحمل می‌کند.

در تیر آهن IPB، طول بال ها نسبت به تیرآهن IPE بیشتر است که با استحکام بالا تولید می شوند.این تیرآهن‌ها دارای ارتفاعی مابین 100 تا 1000 میلی‌متر می باشند. 

اصطلاح IPB درواقع یک استاندارد اروپایی مربوط به تیرآهن‌های فولادی است که تمام تیرآهن‌های هاش، آن‌هم با تمام اندازه‌های بال را در بر می‌گیرد.لذا تیرآهن‌های بال‌پهن در هر اندازه و وزنی در دسته‌بندی تیرآهن IPB قرار می‌گیرند. 

h-beam-2

مشخصات ظاهری تیرآهن IPB

ظاهر تیر آهن IPB به شکل H انگلیسی است و تفاوتی که با نوع دیگر تیرآهن که IPE نام دارد در طول بال ها است.در تیرآهن IPB طول بال ها برابر است.ضخامت این بال‌ها در مقایسه با ضخامت بال‌های تیرآهن IPE بیشتر است.همچنین مقطع تیرآهن IPB در قسمت جان و بال دارای ضخامت یکسان است که به عنوان راه تشخیصی از تیرآهن IPE می باشد.این تیرآهن از تیرآهن IPE با مقطع I، بلندتر است و وزن بیشتری دارد.

IPB Bam features

نامگذاری در تیرآهن ها براساس اندازه جان تیرآهن است. به عنوان مثال، تیرآهنی که اندازه‌ی جان آن 20 متر است، به نام تیرآهن 20 شناخته می‌شود.

ابعاد و اندازه ی تیرآهن IPB به نوع آن بستگی دارد. این ابعاد عبارتند از:
مشخصه نماد
ارتفاع بال حرف h
ضخامت جان حرف ts
عرض بال حرف b
ضخامت بال حرف tg
سطح مقطع حرف A
وزن هر متر حرف G

کاربردهای تیرآهن IPB

با توجه به خصوصیات تیرآهن IPB، این تیر بهترین مقطع فولادی نوردی برای ساخت ستون است. این تیرآهن در مرحله ساخت و ساز نیز به دلیل ظاهری که دارد به راحتی قابل جوش به تیرهای دیگر است. این مساله نصب این نوع تیرآهن را در صنعت ساختمان، سدسازی و پل سازی رایج می کند. دلیل استفاده از این تیرآهن در این صنایع، مقاومت بالای آنها می‌باشد.مقاومت جان تیرآهن بال پهن، در برابر نیروی برشی و مقاومت بالهای این تیرآهن در برابر نیروی خمشی بسیار مشهود است. این مقاومت به دلیل برابر بودن ارتفاع تیرآهن IPB با پهنا (عرض) آن است.

مشخصات فنی تیرآهن IPB

 

وزن تیرآهن IPB با توجه به ضخامت بال و جان آن تعیین شده است. وزن تیرآهن های مختلف براساس جدول وزنی تولید کنندگانشان معین می شود. به این خاطر تیرآهن های موجود دربازار وزن های متفاوتی دارند. تیر هاش یا تیر IPB در سه نوع تولید می شود که به صورت زیر است:

 • HEA
 • HEB
 • HEM

تیرآهن‌هایی با استاندارد IPB در 3 نوع هاش سبک، هاش سنگین و هاش فوق سنگین و با فولادهای St52، St44 و St37 ساخته می‌شوند. نامگذاری در این نوع تیر آهن بر حسب ضخامت بال صورت گرفته که بر این اساس : HEA ( تیرآهن های بال پهن سبک)، HEB ( تیرآهن های بال پهن سنگین ) و HEM (تیرآهن های بال پهن فوق سنگین ) می باشد. در این نامگذاری ها حرف آخر، نمایانگر ضخامت بال است.به عنوان مثال حرف M در HEM نشان دهنده ضخامت بالای بال در این تیرآهن دارد که سنگین ترین نوع تیرآهن H یا IPB است.

انواع تیرآهن IPB یا H

HEA یا IPBL ( تیرآهن بال‌پهن سبک ): در این تیرآهن ضخامت بال نسبت به ضخامت جان بیشتر است.این ضخامت در ناحیه بال به 8 تا 31 میلی‌متر و در قسمت جان به حدود 5 تا 17 میلی‌متر  می‌رسد. همچنین این نوع تیرآهن هاش دارای ارتفاع بیشتری نسبت به طول بال است. درنتیجه وزن این تیرآهن در مقایسه با سایر تیرآهن‌های هاش کمتر بوده و به همین دلیل به هاش سبک شناخته می شود است.

HEB یا IPBV ( تیرآهن بال‌پهن سنگین ): در تیرآهن HEB، ضخامت بال و ضخامت جان برابر است درنتیجه، وزن تیرآهن متناسب با این افزایش ضخامت بیشتر می شود.همچنین در این نوع تیرآهن، ارتفاع و طول بال باهم برابر است.

HEM یا تیرآهن بال‌پهن فوق سنگین:  همانطور که از اسم این تیرآهن پیداست وزن این نوع تیرآهن به دلیل ضخامت بالای قسمت جان نسبت به ضخامت بال، به مراتب بیشتر از دو نوع قبلی تیرآهن هاش با استاندارد IPB است.در HEM (تیرآهن های بال پهن فوق سنگین)، طول بال از ارتفاع تیرآهن بیشتر است.سازه هایی که نیاز به مقاومت بالا دارند از تیرهاش سنگین استفاده می شود.

حداکثر عرض بال در تیرآهن‌های هاش، 300 میلی‌متر است. پس از آن، ارتفاع تیر فولادی افزایش می‌یابد اما عرض بال همان 300 میلی‌متر باقی می‌ماند.

سایز تیرآهن IPB نیز همانند وزن و ضخامت جان و بال اهمیت زیادی دارد که هنگام انتخاب باید به آن توجه نمود. عددی که همیشه کنار تیرآهن IPB می آید نشان دهنده ارتفاع یا سایز این محصول است که به سانتی متر بیان می شود.

مزایای و معایب استفاده از تیرآهن IPB

تیرآهن IPB، در مقایسه با سایر  تیرآهن‌ها از جمله تیرآهن I شکل، مزایای بسیاری دارد که  استفاده از آن را در ساخت و سازها، بسیار توسعه داده است.

مزایای تیرآهن IPB چیست؟

 • قابلیت جوش‌پذیری بهتر
 • افزایش قابل‌توجه استحکام کششی
 • قابلیت تحمل بار بیشتر
 • کم شدن هزینه های عملیاتی در پیاده سازی آنها
 • افزایش سرعت پیشرفت پروژه
 • مقاومت جان تیرآهن در برابر نیروی برشی
 • مقاومت با تیرآهن در برابر نیروی خمشی 

معایب تیرآهن IPB چیست؟

 • مقاومت کمتر تیرآهن در دمای بالا
 • هزینه بالاتر بابت حفاظت در برابر خوردگی به دلیل مقاومت کمتر
 • هزینه‌های نسبتاً بالای جوش تیرآهن در سازه های فولادی

قیمت های اعلام شده امروز

نام محصولسایز وزن هر شاخه (kg)طول هر شاخه (m)قیمت
تیر آهن IPN 1090-10012-
تیر آهن IPN1212012-
تیر آهن IPN1413412-
تیر آهن IPN1617012-