فرآیندها

معرفی فرآیند های تولید

تیرآهن یکی از مقاطع فولادی اصلی و پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است که در انواع مختلفی با کاربرد متفاوت تولید می شود.این مقطع فلزی به اندازه‌ای در ساختمان سازی پر کاربرد است که قیمت تیرآهن را می‌توان یکی از مهمترین عامل‌های تعیین قیمت مسکن  دانست.

طراحی اولیه تیر آهن ها به صورت I (آی انگیسی ) بود که به تیر‌آهن معمولی نیز شناخته میشد اما با پیشرفت در صنعت ساختمان سازی و علم مواد و سازه، شکل های دیگری از تیرآهن نیز تولید شد که مصارف گسترده تری را تحت پوشش قرار داد. تیر آهن H یا بال پهن یکی از انواع تیر آهن های پرکاربرد امروزی است.

همانطور که مطلع هستید وظیفه تیرآهن : تحمل بار وارده بر سازه است، بنابراین استحکام بالاتر تیرآهن یعنی ایمنی بیشتر در ساختمان. هر زمان صحبت از استحکام تیرآهن می شود به طور معمول تصور بر افزایش ضخامت یک تیر آهن در ما شکل می گیرد که این به معنای افزایش وزن تیر آهن نیز هست.

وزن بالای سازه در صنعت ساختمان سازی یک مورد نامطلوب و منفی محسوب می شود، اما می توان با تغییر نوع و آنالیز تیرآهن، مشکل افزایش وزن سازه را برطرف کرده و به تبع آن استحکام سازه را نیز حفظ کرد.

استانداردهای تولید تیرآهن

استانداردهای تولید مقاطع فولادی متناسب با منطقه و کاربرد تعیین می‌شود در حال حاضر هم استانداردهای مختلفی برای انواع تیرآهن در ایران وجود دارد که تولیدکنندگان موظف به رعایت آن‌ها هستند.

 

 

 

استانداردهای تولید تیرآهن به 4 دسته تقسیم می شوند که شامل استاندارد های IPE – IPB – IPN  و لانه زنبوری است. 

1. تیرآهن معمولی IPE مطابق با استانداردهای ملی  شامل دو دسته :

  • تیرآهن گرم نوردیده بال نیم پهن موازی با استاندارد 1791
  • تیرآهن گرم نوردیده نیمه سبک بال پهن موازی با استاندارد 16348

2. تیرآهن IPN گرم نوردیده بال باریک شیب‌دار مطابق با استاندارد ملی به شماره 3277

3. تیرآهن‌ IPB یا H (هاش) مطابق با استانداردهای ملی شامل:

  •  سبک با استاندارد : 13781
  •  نیمه سبک با استاندارد : 14484
  • سنگین با استاندارد : 13779

فرآیند تولید تیرآهن

فرایند تولید تیراهن نیز مانند بسیاری دیگر از پروفیل‌ها شامل فرایند نورد گرم می‌شود.. روش تولید این نوع پروفیل، تاثیر بسیاری در کیفیت محصول نهایی دارد.

نورد گرم مهمترین مرحله در تولید تیرآهن است. باید در نظر داشته باشید که اندازه و استاندار تیرآهن موجب تغییر در فرایند کلی تولید نمی‌شود و برای تمام انواع این محصول، نحوه تولید تقریبا یکسان است.
در روش نورد گرم که بسیاری از مقاطع فلزی توسط این روش تولید می‌شوند و یک روش بسیار رایج برای شکل دهی محصولات فلزی به حساب می‌آید، از بلوم یا شمشه‌های فلزی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود.

در فرایند تولید تیرآهن به دو روش نورد و اکسترود ماده اولیه را گرم کرده (تا دمای 1100 درجه سانتی‌گراد) و آن را از طریق جک‌های هیدرولیکی به سمت غلتک‌های بزرگ فرستاده تا صاف شده و به شکل دلخواه درآیند. به این بخش مرحله نوردکشی تیرآهن گفته می‌شود. بعد از اینکه تیرآهن‌ها به شکل موردنظر دربیایند سطح آن‌ها را صاف و صیقلی کرده و درنهایت نیز به طول استاندارد برش می‌دهند.

تیرآهن‌های فولادی را می‌توان بر اساس روش ساخت به چهار طبقه تقسیم کرد:

1. تیرهای نورد شده

2. تیرهای اکسترود شده

3. تیرهای جوش داده شده

4. تیرهای پرچ شده

فرآیند تولید تیرآهن در جهان فولاد:

بسته به نوع محصول تولیدی، شمش های خام در اندازه های 4 الی 6 متری و در ابعاد 150*150 و 130*130 وارد کوره می شوند. از لحظه ورود شمش به کوره تا خروج آن جهت تولید 8 ساعت زمان لازم است و در این مدت شمش ها توسط کوره 200 تن پیشگرم آماده تولید می شوند. بسته به ابعاد شمش میزان درجه حرارت متفاوت می باشد مثلا برای شمش های 150*150 (تقریباً 1170 درجه سانتیگراد) و شمش های 130*130 (تقریباً بین 1130 تا 1150 درجه سانتیگراد) حرارت مورد نیاز است.

پس از خروج شمش از کوره، شمش وارد قسمت پیش نورد ( رافینگ ) می شود. در این قسمت 5 نوع عملیات روی شمش انجام می شود سپس شمش وارد خط نورد (استندها) می شود و با توجه به سایز و وزن محصول سفارش داده شده تنظیمات مکانیکی و نوردی روی استندها صورت می پذیرد و پس از عبور از خط نورد، تیرآهن تولیدی وارد مرحله برش می گردد که در اینجا نیز با توجه به سفارش خواسته شده در طول های گوناگون (12 متری ، 9 متری و … ) برش زده می شود.

بعد از این مرحله تیرآهن تولیدی که هنوز دمای آن بالا می باشد در قسمت بستر خنک کن به دمای مناسب صافکاری می رسد.

در مرحله صافکاری که اصطلاحا به آن اتو کردن می گویند، کجی و ناهماهنگی تیرآهن گرفته می شود و محصول صاف و یکدست، بسته بندی و آماده بارگیری و تحویل به مشتری می شود.